Podujatia

Ciele udržateľného rozvoja v triede: Seminár pre učiteľov v OSN Viedeň

"Študenti by nemali len sedieť a počúvať - Ciele udržateľného rozvoja pochopia lepšie, ak budeme hovoriť ich jazykom a ponúkneme im interaktívne a moderne vedené hodiny."

Andrej Žitňan, účastník workshopu UNIS pre učiteľov

V piatok 11.novembra 2016 navštívilo trinásť stredoškolských učiteľov a učiteliek zo škôl z celého Slovenska Viedenské medzinárodné centrum (VIC) a zároveň sa zúčastnili na workshope "Ako vyučovať o OSN a Cieľoch udržateľného rozvoja (SDGs)". Na workshope získali prehľad o práci a prioritách OSN, najmä o Cieľoch udržateľného rozvoja (SDGs) a zamerali sa na to, ako tieto témy sprostredkovať spätne vo svojich triedach. Seminár zorganizovala Informačná služba OSN (UNIS) Viedeň v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom v Bratislave a Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v Rakúsku.

Účastníci začali svoj celodenný program prehliadkou OSN. Neskôr ich v sídle OSN privítali veľvyslankyňa Oľga Algayerová, Stála predstaviteľka SR pri OSN vo Viedni, a Martin Nesirky, riaditeľ UNIS Viedeň.

Krátko potom Irene Höglinger-Neiva, Marietta Möhlen a Angelika Lauber z UNIS Viedeň prítomným predstavili široké spektrum učebných materiálov, ktoré ponúkajú UNIS Viedeň a ďalšie organizácie OSN. Všetky zdroje sú k dispozícii na internete a učitelia ich tak môžu ľahko použiť na hodine o SDGs, aby tak mohli deťom lepšie vysvetliť dôležitosť udržateľného rozvoja. Učitelia vysoko ocenili možnosť využiť takéto materiály: "Používanie sociálnych médií, hier a prezentácií sa výborne hodí, ak chce človek študentom priblížiť, o čom hovoria Ciele udržateľného rozvoja", povedala jedna z učiteliek z Bratislavy.

Vďaka Renée Malnig z UNIS Centra pre návštevníkov sa zároveň dozvedeli o tom, aké formy prehliadok OSN sú v ponuke pre školy - ako napríklad prehliadka zameraná na ciele udržateľného rozvoja či ľudské práva.

Ruth Schöffl z rakúskeho úradu UNHCR prišla s prezentáciou o súčasnej situácii utečencov v Európe, predstavila dostupné učebné materiály aj zopár tipov ako si s touto témou poradiť v škole.

Účastníci sa potešili, že existuje toľko zdrojov a materiálov, ktoré môžu využiť. "Hry sú dobré na oživenie", povedala učiteľka z Galanty. Po skončení workshopu sa mnohí učitelia vyjadrili, že by radi navštívili OSN vo Viedni aj so svojimi žiakmi, vrátane špeciálnej prehliadky OSN zameranej na Ciele udržateľného rozvoja.