Tlačové správy

Len pre informáciu - nejde o oficiálny dokument.

UNIS/INF/519
27.november 2015

"Naši dnešní hrdinovia"

Víťazi tohtoročnej Súťaže študentských filmov a výtvarných prác o ľudských právach si prebrali ceny

VIEDEŇ, 27.november 2015 (Informačná služba OSN) - Študenti zo Slovenska, Rakúska a Slovinska sa stali víťazmi tohtoročnej Súťaže študentských filmov a výtvarných prác o ľudských právach, v ktorej mladí ľudia vo veku od 10- 20 rokov zachytili portrét svojho dnešného hrdinu. Ceny si prebrali počas slávnostného večera a premietania filmov vo štvrtok 26.novembra.

Tento rok sa konal 7.ročník súťaže, na ktorom sa so svojimi krátkymi filmami mohli zúčastniť študenti z Maďarska, Rakúska, Slovenska a Slovinska. Študenti mali navyše po prvý krát možnosť zapojiť sa aj so svojimi výtvarnými alebo fotografickými dielami - fotografiami, kolážami, kresbami alebo maľbami.

Tému súťaže každoročne stanovujú organizátori a tento rok ňou spoločne pre trojminútové filmy aj ďalšie kreatívne práce boli " dnešní hrdinovia".

"V súčasnosti žijeme vo veľmi búrlivom, napätom a znepokojujúcom čase. To sa odráža aj v prácach, ktoré si tento rok porota mala možnosť pozrieť. Mladí ľudia si nepokoj a napätie, ktoré teraz prežívame, veľmi dobre uvedomujú. Odkaz, ktorý vyjadrujú ich práce, by mal byť záväzný pre nás všetkých: Tolerancia a rešpekt voči základným slobodám a ľudským právam nikdy neboli také dôležité ako dnes", povedal počas slávnostného odovzdávania cien riaditeľ UNIS Viedeň Martin Nesirky vo viedenskom kine Topkino.

"Sme nesmierne radi, že aj tohtoročný školský projekt This Human World vzbudil toľko záujmu, povedala Lisa Wegenstein z filmového festivalu "this human world" počas svojho prejavu. "Do súťaže sa prihlásilo približne 600 študentov z Maďarska, Rakúska, Slovenska a Slovinska a do finále sme nakoniec dostali viac ako 90 krátkych filmov. A po prvý krát v histórii súťaže mali študenti možnosť využiť aj iné umelecké formy". Lisa Wegenstein taktiež zdôraznila dôležitosť "filmového a umeleckého vkladu mladých ľudí", ktorý, ako povedala, "je veľkým obohatením rakúskeho filmového festivalu this human world".

Podľa Ruth Schöffl z rakúskeho Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), "víťazné práce pôsobivo ukazujú, akú zmenu dokáže urobiť každý jeden člen spoločnosti, ak obhajuje ľudské hodnoty. Najmä v časoch, kedy státisíce utečencov prichádzajú k prahu našich dverí, je povzbudzujúce vidieť, koľko mladých ľudí sa angažuje a otvorene hovorí v mene tých, ktorí sú v núdzi".

Prvú cenu odovzdala Komisárka pre ľudské práva mesta Viedeň Shams Asadi. Vo svojom prejave podčiarkla, že "zmysel pre kultúru ľudských práv v spoločnosti sa lepšie rozvíja práve počas dospievania". Takto, ako povedala, môžu byť základné práva lepšie pochopené, rešpektované, chránené a ak je to potrebné, aj obraňované".

Súťaž organizuje Filmový festival ľudských práv "this human world" v spolupráci s Informačnou službou OSN (UNIS) Viedeň, rakúskym Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), s podporou rakúskeho federálneho Ministerstva pre vzdelávanie a otázky žien a mestom Viedeň.

Trojicu najlepších krátkych filmov z množstva súťažných príspevkov z Rakúska, Maďarska, Slovenska a Slovinska vybrala porota zložená z organizátorov a filmových kritikov.

Ceny víťazom odovzdali: Komisárka pre ľudské práva mesta Viedeň Shams Asadi, zástupca Stálej misie SR pri OSN Martin Koncal a poradkyňa Stálej misie Slovinska pri OSN, Alja Brinovec-Juresa.

Výtvarné práce budú pre verejnosť vystavené na Úrade ľudských práv mesta Viedeň od 1. do 10.decembra 2015. Filmy si môžete pozrieť na odkaze http://www.thishumanworld.at/content.php?id=37 .

***

Víťazi Súťaže krátkych filmov o ľudských právach 2015

1. cena
"Ako sa stať hrdinom"
Trieda 4AJ; Gymnázium Golianova 68, Nitra;

2. cena
"Hrdina?!"
Diana Dzurillová, Gymnázium Dominika Tatarku, Poprad

3. cena
"Sloboda"
Gimnazija Brežice, Slovinsko

Špeciálna cena:

Hudobné video:
"Rešpekt"
Trieda 2a, Ekologická ZŠ 2.stupeň, Rohrbach, Rakúsko

Animácia:
"Sofahelden"
Evanjelické gymnázium, Viedeň, Rakúsko

* *** *

Ďalšie informácie:

Lisa Wegenstein
THW SCHOOL PROJECT
Mobil: (+43) 676-84947066
E-mail: schulfilmprojekt[at]thishumanworld.com

alebo

Irene Höglinger-Neiva
Vzťahy s verejnosťou, UNIS Viedeň
Pevná linka: (+43-1) 26060-4448
Mobil: (+43) 699-1459-4448
E-mail: irene.hoeglinger-neiva[at]unvienna.org