Tlačové správy

Tento dokument má len informačný, nie oficiálny charakter.

UNIS/SGSM/497
24.január 2014

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun:

Odkaz k Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu

27.január 2014

VIEDEŇ, 27.január (Informačná služba OSN Viedeň) - Každý rok si v deň výročia oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime pripomíname obete holokaustu. Spomíname si na utrpenie miliónov nevinných ľudí a poukazujeme na nebezpečenstvo antisemitizmu a nenávisti každého druhu.

Tento rok sme si vybrali cesty holokaustom - a ja si spomínam na moju vlastnú nedávnu cestu.

Minulý rok v novembri som prešiel neslávne známou bránou s nápisom "Arbeit macht frei" v Osvienčime-Brezinka. Na túto návštevu nikdy nezabudnem.

Videl som tu strašné pozostatky celej mašinérie genocídy - a zároveň dojímavé obrazy z európskeho života židov v 30-tych rokoch - svadby, rodinné posedenia, rituály a ďalšie scény z každodenného života - ktoré všetky vyhasli systematickým vyvražďovaním, bez precedensu v histórii ľudstva.

Videl som baraky, kde v najbrutálnejších podmienkach svoje posledné dni strávili židia, Rómovia, Sinti, homosexuáli, disidenti, vojnoví zajatci a osoby s postihnutím.

Spojené národy boli založené, aby sa podobné hrôzy už neopakovali. Avšak tragédie, ktoré sa stali v Kambodži, Rwande či Srebrenici ukazujú, že jed genocídy sa stále šíri ďalej.

Musíme byť opatrní voči bigotnosti, extrémnym ideológiám, napätiu v komunitách a diskriminácii menšín. A rovnakým princípom musíme učiť aj naše deti. Holokaust a Program OSN pre aktívnu pomoc vytvorili efektívne učebné materiály a silné partnerstvá, ktoré pomáhajú tieto myšlienkové odkazy šíriť medzi študentmi na celom svete.

Ako som tak stál blízko krematória v Osvienčime, bol som veľmi smutný a zasiahnutý všetkým, čo sa tam stalo. Tiež ma však inšpirovali všetci tí, ktorí pre celé ľudstvo tieto tábory smrti oslobodili. Spojme teda dnes svoje sily na našej spoločnej ceste do sveta rovnosti a dôstojnosti pre všetkých.

* *** *