Press Releases

    UNIS/BIO/672
    12 May 2003

    New Permanent Representative of Sudan Presents Credentials

    VIENNA, 12 May (UN Information Service) -- The new Permanent Representative of Sudan to the United Nations (Vienna),Yousif Saeed Muhammad Ahmad, presented his credentials today to Antonio Maria Costa, Director-General of the United Nations Office at Vienna (UNOV).

    Prior to taking up this appointment, Mr. Ahmad was Director of Research at the Head Office of the Ministry of Foreign Affairs of Sudan. From 2000 to 2001 he served as Director, Islamic Conference Department, and from 1999 to 2001 he was Director, Political Department, at the Foreign Ministry in Khartoum.

    From 1995 to 1999 he served as Sudan's Ambassador to Scandinavia with residence in Sweden (1995-1999). From July 1989 to July 1995 he was Political Advisor to the President of Sudan. Mr. Ahmad also accompanied the President to various International and Regional Organizations, such as the Organization of African Unity's Annual Summit, the Non-Aligned Movement Summit Conferences, and Arab League Summit Conferences in Iraq (1990) and Egypt (1993).

    From January 1986 to July 1989 Mr. Ahmad was Minister Plenipotentiary at the Embassy of Sudan, Washington D.C. From November 1984 to December 1985 he served as Counselor, Sudan Embassy, Sana'a, Arab Republic of Yemen. From April 1984 to November 1984 he served as Counsellor, Sudan Embassy, Jeddah, Saudi Arabia. From September 1981 to April 1984 Mr. Ahmad was Counselor, Ministry of Foreign Affairs, Khartoum. From 1973, when he joined the Sudanese Diplomatic Service, to1981, Mr. Ahmad held various posts which included positions in Paris, France, Yaounde, Republic of Cameroon, and in Chad.

    Awards and honours include the Sudanese Armed Forced Cup, given to the best diplomatic student in military training in 1973, and the Order of Merit, awarded by the President of Sudan in July 1995.

    Born in 1949, Mr. Ahmad, received a B.A. from the University of Khartoum in 1969 and a Diploma in International Relations from the International Institute of Public Administration in Paris, France, in 1976.

    Mr. Ahmed is married and has two children.

    * *** *